People Tree kolekce Podzim/Zima 2010
< Back to Modeling
Na začátku července roku 2010 se Emma Watson vydala spolešně se zakladatelkou People Tree Safiou Minney do Bangladéše, aby pochopila podstatu projektu a na vlastní oči viděla v jakých podmínkách místní pracují. Navštívila zde malou vesnici Swallows. Stejné jméno jako vesnice nese také "továrnička", v níž Emma sledovala, ale také se zapojila do výroby oblečení pro People Tree.

Intervium s Emmou, která byla spovídána Safiou Minney v Bangladéši:

SAFIA MINNEY Předtím, než jsi vyjela do Bangladéše jsi toho nastudovala hodně o Fair Trade a věděla jsi hodně o práci People Tree, ale je to ve Swallows jiné, než jsi čekala?
EMMA WATSON Dokonce i po tom, co jsem četla a věděla od tebe, je Swallows opravdu jiné. Je úžasné, jak jsou jejich techniky jednoduché, jak dokáží vytvořit tak krásné věci, které mohou klidně konkurovat oděvům vyráběným v továrnách nebo na počítači - je fantastické vidět něco takového.

SAFIA Jaký je to pocit vidět oděv, který je vyroben pouze ručně?
EMMA Je to neuvěřitelné, všechny ty fáze, kterými musíte projít, a potom je opravdu těžké udělat dojem na lidi jimž popisujete, co takový ruční výrobek vlastně znamená. Výroba vláken, jejich ruční barvení, pak je dostat na stav, ruční tkaní, poté se musí látka nastříhat, sešít, a pak je tu vyšívání. Pro lidi je opravdu těžké si představit, co tohle všechno obnáší, co obnáší výroba kusu takto specifiského oblečení.

SAFIA Co by jsi řekla těm, kteří se ptají, proč se obtěžovat s ruční výrobou oděvů?
EMMA Prošla jsem slamy v hlavním městě Dháka a viděla jsem, jaké podmínky tam mají lidé, kteří pracují v továrnách a je to prostě hrozné. Bylo to to nejhorší, co jsem kdy viděla. Nemyslím si, že je to způsob, jak pracovat v rozvojovém světě. Příjem z prodeje oděvů má obrovský podíl na celkovém HDP v Bangladéši a udržet jej v přijatelném stavu je základem pro to, aby se těmto pracovníkum umožnil alespoň částečně slušný život. Dívce, která mi ukázala, jak používat šicí stroj je 18 let, je o 2 roky mladší než já, to na mě mělo opravdu velký dopad! Studuje a zároveň si vydělává, žije zde a opravdu se snaží vytvořit si život - je to neskutečně inspirující.

SAFIA Podívala jsi se do různých oblastí výrobny Swallows, ale mimo jiné jsi viděla také Swallows stacionář pro 60 dětí, od zhruba 3 měsíců věku do 5 let. Poté od 5 do 12 let je tu škola pro 300 dětí. A to nejen pro děti žen, které zde pracují, ale i pro širší spolešnost. Jaké poselství o Fair Trade chceš lidem přinést?
EMMA Je to tak těžké přimět lidi, aby se začali zajímat a uvědomili si, co za obrovský rozdíl může Fair Trade provést s něčím životě. Pokud si při nákupu nějaké položky můžete vybrat z Fair Trade či ne Fair Trade, měly by jste rozhodně sáhnout po Fair Trade. Opravdu to může změnit mnoho věcí - kontrast mezi Swallows a slumy v Dháce je důkazem. Lidé prostě potřebují příležitosti k tomu, aby mohli pomoci sami sobě, aby mohli pracovat. Včera jsme se zeptali jedné ženy, jaké jsou její tužby do budoucna, a všechno, co řekl bylo: 'Chci více práce, chci aby byly Swallows větší a aby se zapojilo více žen'. Jsou tak hrdí na to že jsou bangálci, tak hrdí na svoji práci - a chtějí ji dostat mnohem víc.

SAFIA Jak si myslíš, že Fair Trade poroste?
EMMA Pokud uvidíte něco, co je Fair Trade, prostě to koupte... to je celý rozdíl. Kontrast mezi Swallows a hlavním městem Dháka je nesrovnatelný, a někdy je rozdíl mezi Fair Trade a ne Fair Trade pouze v halířích. Takže pokud na to opravdu dbáte, pokud máte svědomí a chcete pomoci, prostě se jinak rozhodněte pokaždé, kdy k tomu budete mít příležitost - to dělá ten velký rozdíl. Lidé mohou jít s trendy, po dvou nebo třech měsících koupí nové modely a ty předešlé prostě zlikvidovat. Myslím si ale, že by měli cítit hodnotu toho, co vlastní. Pokud něco koupí ze Swallows, tak vědí, že to pochází z opravdu zvláštního místa: je to ruční práce, je to nádherné a ještě ke všemu navržené mnou (pokud se o tento důvod někdo zajímá!). Můžete si to uchovat navždy a stále to bude něco speciálního, protože jsou tyto věci vyráběny s láskou, péčí a hrdostí.


V době, kdy se Emma do Bangladéše vydala, byla již navržena její druhá kolekce oblečení pro People Tree na podzim/zimu 2010.

Emma se později rozhodla také nafotit další photoshoot, pro nějž pózovala ve svých nejoblíbenějších modelech právě z této kolekce.» People Tree photoshoot Podzim/Zima (Autumn/Winter) 2010: