Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason
Our Shared Shelf – new message from Emma
Posted on 05 Sep 2016 • Sara 0 comments
Emma napsala na Our Shared Shelf novou zprávu:

Milá Our Shared Shelf,

Skvělá zpráva! Carrie Brownstein souhlasila, že vstoupí do našeho klubu a přímo zde zodpoví vaše otázky k "Hunger Makes Me A Modern Girl". Prosím pište své nejlepší dotazy sem a v pravý čas si počkejte na jejich odpověď...

S láskou,
Emma

Pokud jste tuto knihu tedy někdo z vás četl, a měli byste nějaké otázky a zájem o jejich zodpovězení přímo autorkou, psát můžete zde.


Spotted with Daniel Brühl in Berlin
Posted on 03 Sep 2016 • Sara 6 comments
Emma byla včera vyfocena s Danielem Brühlem v Berlíně. V galerii se můžete podívat na 8 nepopsaných HQ fotek.GALLERY LINKS:
(008x) Candids from 2016 > With Daniel Brühl in Cecconi's restaurant in Berlin, Germany (02.09.2016)


"Beauty and the Beast" 25th anniversary edition teaser
Posted on 02 Sep 2016 • Sara 0 comments
Jak jsem psala již v předchozím článku, 6. žáří vyjde ku příležitosti 25. narozenin animované "Krásky a zvířete" její speciální DVD (6. září) a Blu-ray (18. září). Na tomto DVD i Blu-ray se objeví různé ukázky ze zákulisí natáčení Emminy "Krásky a zvířete", která půjde do kin v březnu 2017. Prozatím byl zveřejněn teaser trailer s malou ukázkou:"Beauty" Behind the Scenes Screen Caps
Posted on 27 Aug 2016 • Sara 1 comments
Na internet se dostaly tři screeny, které budou nejspíš z Blu-Ray Diamond Edition "Krásky a zvířete", které výjde 6. září 2016 na oslavu 25 let původního animovaného filmu.GALLERY LINKS:
(003x) 2017 - Beauty and the Beast > Behind the Scenes Screen Caps


The World’s Largest Lesson 2016 – video #2
Posted on 26 Aug 2016 • Sara 3 comments
Emma je v dalším videu World's Largest Lesson. Tentokrát je to spíše naučné video pro děti, kterému dala úvod.Text uveřejněný pod videem:
Sir Ken Robinson, Emma Watson a Aardman Animations zvou děti, aby se zapojily do globálních cílů pro udržitelný rozvoj (Global Goals for Sustainable Development) tím, že něco vynaleznou, inovují nebo budou za něco bojovat.


September/October book from OSS
Posted on 18 Aug 2016 • Sara 2 comments
Emma vybrala knihu na žáří a říjen. Tentokrát je to titul Half the Sky: Turning Oppression into Opportunity for Women Worldwide od Nicholase D. Kristofa a Sheryl WuDunn.

Milá Our Shared Shelf,

Pro září a říjen jsem vybrala knihu, která řeší nerovnoprávnost a ženská práva na rovinu: Half the Sky: Turning Oppression into Opportunity for Women Worldwide.

Half the Sky zpodobňuje, v oči otevírajícím detailu, různé kultury a jejich zvyky, které utlačují ženy a dávám jim hlas, který potřebuje být tak zoufale slyšen. Cestou po Africe a Asii nás Kristof a WuDunn seznamují z neskutečně silnými ženami a jejich příběhy utrpení a přežití. To nejdůležitější je, že tato kniha popisuje jak se tyto ženy dokázaly vzepřít a změnit své životy a díky jejich inspirativním činům se nám ukazuje, že cesta k ekonomickému růstu je v podpoře a vypuštění ženského potenciálu (však už název knihy je odvozen od starého čínského přísloví "Ženy nesou polovinu nebes"). Kristof a WuDunn nás vyzývají, jako čtenáře, abychom se připojili k hnutí a Half the Sky nám ukazuje, že i málem můžeme přispět ke změně života ostatních žen.

Od svého vydání v roce 2009 to započalo celosvětové hnutí (www.halftheskymovement.org).

Doufám, že se vám bude líbit,

s láskou,

Emma


Emma was spotted in restaurants in NYC
Posted on 14 Aug 2016 • Sara 0 comments
Tento týden, 8. a 10. srpna byla Emma vyfocena v restauracích v NYC.GALLERY LINKS:
(002x) Miscellaneous Photos > Taken by fans


Emma Interviews "Persepolis" Author Marjane Satrapi
Posted on 05 Aug 2016 • Sara 2 comments – Read more
Emma udělala rozhovor s autorkou knihy "Persepolis" Marjane Satrapi pro Vogue.com. Je ale bohužel tak dlouhý, že bych jej při momwntálním vytížení přeložila nejdřív tak do týdne, možná dvou, takže se omlouvám, ale bude zde jen v originále.

For her latest Our Shared Shelf book club choice, Emma Watson chats with author Marjane Satrapi about her groundbreaking autobiographical graphic novel, Persepolis.

Emma Watson: In Persepolis you show the relative freedom that women experienced in Iran in the 1970s compared to the strict laws that governed their behavior after the revolution. Do you think life is any easier for women now than it was when you were a child?

Marjane Satrapi: According to the law, we had much more freedom because women could, for example, ask for a divorce. But when a woman is uneducated and is not actually economically independent, you can have all the rights to divorce that you want and it doesn’t make a huge difference. At the end of the day, you know, if you have three kids, no education, no job—what do you do? You don’t divorce; you have to stay with the same asshole all your life!

Today the thing is that the laws are much more anti-women. However, at the same time, it seems that repeating over and over to women “you’re worth half of men, you’re worth half of men” has meant all these women actually go and study much more. So that today two-thirds—70 percent!—of students in Iran are girls.

And so they’re playing a role in all of these domains, like nursing and medicine. In the end, this means that when these girls and women marry, they will be more educated than their own father, their own husband, their own brother—and then they cannot give them shit! They can no longer tell them “You’re worth half of men,” you know?

So if women have the possibility of working for a living, they could actually manage to get a divorce. First you have to have economic independence of women, and then we can talk about the freedom of women. If women are educated, they will be economically independent and they will just accept less shit. That is the first step toward democracy.

The enemy of democracy isn’t one person. The enemy of democracy is patriarchal culture. As with the family, where the father of the family decides and has the last word, so a male leader is the father of the nation.

If we have more educated women, then we have more educated societies. This is without any “feminist prejudice”—it’s fact.

You know, I have to tell you that when I was a child, my mum used to tell me all the time: “Oh, you should never count on your face; count on your intelligence. I don’t care if you get married or not. I want you to study and to be economically independent.”

Now, as a child I thought she was actually selling me this idea of: “You are fucking ugly, you are never going to make it. You are so ugly that you shouldn’t try to be cute . . . the cause is lost and no matter what, nobody is going to marry you!”

VÍCE V READ MORE.


<< Previous ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 47 ... 49 ... 51 ... 53 ... 55 ... 57 ... 59 ... 61 ... 63 ... 65 ... 67 ... 69 ... 71 ... 73 ... 75 ... 77 ... 79 ... 81 ... Next >>

Powered by CuteNews