Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason
Emma in 'The Vicar of Dibley' for Comic Relief
Posted on 14 Mar 2015 • Sara 7 comments
Včera večer byly na BBC speciální pořady v rámci "Red Nose Day 2015", z něž jde výtěžek na charitativní organizaci Comic Relief. Komici spojili své síly a na obrazovku se vrátil dokonce i legendární Mr. Bean! Ale co je pro nás nejdůležitější je návat anglického komediálního seriálnu "The Vicar of Dibley", v jehož včerejším novém díle si zahrála i Emma! V seriálu hraje hlavní roli biskupky Dawn French a Emma hraje Iris, jednu z jejích oponentek.

Prozatím tu máme krátký klip, ale snad BBC zveřejní celý díl. (další klip zde)Brand new Andrea Carter Bowman outtake
Posted on 13 Mar 2015 • Sara 0 comments
Do galerie jsem nahrála novou fotku z photoshootu od fotografky Andrey Carter Bowman.GALLERY LINKS:
(001x) Photoshoots from 2014 > Andrea Carter Bowman


New interview with Emma in Total Film magazine
Posted on 13 Mar 2015 • Sara 1 comments
V květnovém čísle Total Film magazínu je nový rozhovor s Emmou o filmu "Colonia" a její kariéře. Pokud byste se chtěli podívat na dokument o Colonii Dignidad a dozvědět se o ní něco více, našla jsem jeden na YouTubu. Je s anglickými titulky a velice mi připomíná dokumenty o koncentračních táborech (proto pokud takové filmy nemusíte, nedoporučuji ho), sama jsem vlastně úplně nevěděla, do čeho Emma šla. Také vysvětluje její obavy, které z natáčení měla a o kterých mluví v rozhovoru níže.She has been careful with the roles she has chosen to take following the competition of the Harry Potter franchise.

And as she prepares for the release of her new political thriller, Colonia Dignidad, Emma Watson has admitted that her role in the film was a welcome challenge.

Speaking to Total Film, the actress said: ‘It really challenged me. It really pushed me to the brink, this role.’

The Perk Of Being A Wallflower star explained: ‘I got sent the script and my agent sent me the Wikipedia page on Colonia Dignidad.

'I immediately went, "oh my God, I’m not sure!" it was really, really, really heavy and really awful subject matter but the script was such a page-turner and so well written and I’m really a big fan of Daniel Brühl.

'I really liked the Director (Florian Gallenberger). It all just kind of felt right: a really intelligent female leading role character. It felt like the right thing to do.’


Colonia Dignidad, directed by Oscar-winner Gallenberger, is inspired by true events that took place during the Chilean military coup of 1973.

When Daniel (Brühl) is abducted by General Augusto Pinochet’s secret police, Lena (Watson) tracks him to a cult sanctuary called Colonia Dignidad.

Members of the body, which existed under the guise of being a charitable mission run by a preacher (Michael Nyqvist), tortured prisoners sent there by the former Chilean dictator.

Lena decides to join the cult in order to find her beloved and thus uncover the secrets of Colonia.

Speaking about her career path since Harry Potter, the 24-year-old described the situation saying: 'It feels like I was building a portfolio over the last five, six years.

'Now I feel like I’m ready to really be carrying films. I’m really just ready now to focus on my career full time and go full steam ahead. It’s exciting at the moment.'


Speaking further about the way her career started, she explained: 'I’ve just always been aware that it was a bit of a double-edged sword. I think I never really thought necessarily I’d become an actress or become famous.

'It’s something I felt very passive in. It was something that happened to me. They came to my school. They saw me and they took photographs of me. I was taken up to London to audition.'


She continued: 'I just happened to be picked up and put in one of the biggest film franchises of all time. I wanted to feel active in what happened to me in my life.

'I wanted to be able to move myself into a place where I felt like I was driving my career and my life, rather than just responding to things that happened to me. I wanted to try to make it my own.'


See the full interview in the May issue of Total Film on sale from March 13.


Ještě je tu také další rozhovor o "Beauty and the Beast" a "Queen Of The Tearling" z Telegraphu.

Watson, the former Harry Potter star, is to play Belle in a forthcoming live action version of Beauty and the Beast.

In her first interview about the role, with Total Film magazine , she disclosed parts of her performance were already appearing to seem daunting.

“I sing, so that’s really unexpected,” she said. “I’ve never had to do that for a film role before, and I think people will be interested to see me do something very different like that.

"It gives me a different challenge, really. That’s terrifying in and of itself!”


The film will be a live-action remake of Disney's Oscar-nominated 1991 musical animation, with British actor Dan Stevens - best known as Matthew Crawley in Downton Abbey - as the Beast.

Announcing the news earlier this year on her Facebook page, Watson said: "I'm finally able to tell you... that I will be playing Belle in Disney's new live-action Beauty and the Beast! It was such a big part of my growing up, it almost feels surreal that I'll get to dance to 'Be Our Guest' and sing 'Something There'.

"My six year old self is on the ceiling - heart bursting. Time to start some singing lessons. I can't wait for you to see it. Emma xx"

When asked about her future career plans, she hinted a job behind the lens could soon beckon.

She is working with Harry Potter producer David Heyman, in an executive producer role on a multipart adaptation of fantasy series Queen Of The Tearling in which she will also star.

“I really like it," she told the magazine. "For me, to want to sign up to a series again, I wanted to have a certain amount of autonomy and control within that.

“Working with David’s been great. I’d love to direct something one day. I’d love to produce as well, so it’s quite a nice way to start learning about that. Yeah, just dipping my toes into that world.”


Live Q&A with Emma at Facebook HQ in London!
Posted on 08 Mar 2015 • Sara 10 comments

Konverzace s Emmou moderovaná Gregem Jamesem, kterou uspořádala v hlavním sídle Facebooku v centru Londýna, a to ku příležitosti dnešního mezinárodního dne žen, byla již ukončena. Emma hovořila o reakci na kampaň HeForShe, svých zkušenostech s ní, o tom, jak mohou lidé pomáhat pohlavní rovnoprávnosti, zodpověděla několik otázek především o rovnoprávnosti v zaměstnání a promluvila i o hackerech, kteří tenkrát v září po její řeči v OSN vyhrožovali tím, že na internetu zveřejní její nahé fotky. První HQ fotky z dnešní akce si můžete prohlédnout v galerii. Na sobě měla jmenovitě kostkatou košili a kalhoty A.L.C. a černé lesklé boty značky Purified vyrobené v Portugalsku. Celý záznam a vzkaz od Emmy si můžete pustit a přečíst níže.Děkuji Všem kdo přišli do hlavního sídla Facebooku aby mě slyšeli mluvit o HeForShe a MDŽ, ale i těm, kteří se naladili online. Vaše otázky byly úžasné. P.s. Na celý záznam se můžete podívat na mém Facebooku, pokud vám utekl. Ještě jednou děkuji za podporu! Emma xGALLERY LINKS:
(016x) UN Women > HeForShe Conversation on International Women's Day 2015, London (08.03.2015)


New candid pictures of Emma!
Posted on 08 Mar 2015 • Sara 2 comments
Po delší době byla Emma opět vyfocena paparazii v Londýně. První dvě fotky jsou ze čtvrtka, kdy odjížděla z restaurece v hotelu Chiltern Firehouse v Londýně a jedna fotka ze včera, kdy byla Emma v Londýně se svým bratrem Alexem.

Nezapomeňte! Dnes v 18:00 bude probíhat na facebooku přímý přenos z Emmina londýnského Q&A ku příležitosti dnešního MDŽ.GALLERY LINKS:
(002x) Candids from 2015 > Leaving the Chiltern Firehouse in London (05.03.2015)
(001x) Candids from 2015 > With her brother Alex in London (07.03.2015)


New HBP promo still
Posted on 07 Mar 2015 • Sara 0 comments
Z facebooku tu máme další promo fotku z Prince dvojí krve, a to opět s Hermionou a Harrym.

Nezapomeňte! Zítra v 18:00 bude žívě z Londýna probíhat na facebooku přenos z Emmina Q&A.GALLERY LINKS:
(001x) 2009 - Harry Potter and the Half-Blood Prince > Promotional Stills


Belle has her Beast and Gaston!
Posted on 05 Mar 2015 • Sara 11 comments
Emmina filmová Kráska má svoje zvíře a Gastona! Budou jimi Dan Stevens v roli začarovaného prince ve zvíře a Luke Evans jako Gaston. Dana můžete znát například ze seriálu Downton Abbey a Luka z Hobita nebo loňského velkofilmu Drákula: Neznámá legenda. Oba dva Emma potvrdila na svém oficiálním Twitteru. Snad se ještě jedná o obsazeni Emmy Thompson, ale nevím, jestli byla oficiálně obsazena.

Natáčet se začně 18. května a bude probíhat v Londýně, takže se snad brzy můžeme těšit na další obsazení, jelikož už se to kvapem blíží. Jaký je váš názor na oba pány? Není to nikdo z těch které jsme předpokládali nebo chtěli vidět, takže nadšení nebo "nenávist"?

P.S. Když byli Dan a Luke potvrzeni do rolí, byli oni a Emma nejvíce googlovanými celebritami čtvrtka :D


New video message from Emma!
Posted on 02 Mar 2015 • Sara 4 comments
Příští neděli bude mezinárodní den žen a Emma bude mít v Londýně od páté hodiny odpoledne (18:00 v Čechách) žívé Q&A (akci, na které jí budou kladeny otázky a ona na ně bude odpovídat) o kampani HeForShe a pohlavní (ne)rovnoprávnosti. Pokud budete v neděli v Londýně a chtěli byste se této akce, která bude živě vysílána na Facebooku, zúčastnit, do středy do 13 hodin můžete poslat své osobní příběhy a otázku týkající se pohlavní nerovnoprávnosti, kterou byste Emmě chtěli položit, do formuláře zde a třeba budete vybrání.<< Previous ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... 79 ... 81 ... Next >>

Powered by CuteNews